O projekcie

Zmagamy się z epidemią i angażujemy w wolontariat. Próbujemy pogodzić życie rodzinne z pracą. Planujemy wakacje i kompletujemy letnią garderobę. To my, Polacy. Nie w 2020, ale w 1920 r. „Przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej” – pisał Norwid, i to jego słowa chcemy uczynić mottem naszego bloga.

Jak wyglądało życie w Polsce sto lat temu? Czy codzienne trudy i problemy zwykłych ludzi znacząco różniły się od tego, co przeżywamy dzisiaj? W 1920 r. ważyły się losy niepodległości Polski i choć wysiłek całego narodu koncentrował się na obronności, w tle próbowano prowadzić zwyczajne życie – społeczne, gospodarcze, kulturalne oraz sportowe. Aby je zrekonstruować, sięgamy po prasę, repertuary kin i teatrów, ogłoszenia drobne, rysunki satyryczne, afisze i druki ulotne. Czarno-białe zdjęcia poddajemy koloryzacji, by codzienność Polaków sprzed stu lat stała się naszym Czytelnikom jeszcze bliższa. Rozmawiamy z ekspertami, wspólnie z nimi poszukując różnic i podobieństw w ludzkich zachowaniach, sposobach myślenia i działania – sto lat temu i dziś.

Redakcję bloga Polacy1920.pl tworzy zespół Fundacji Instytut Łukasiewicza. Autorkami wpisów są Magdalena Stokłosa i Aleksandra Wójcik. Prace redakcji koordynuje Maciej Zdziarski. Lubimy opowiadać o historii przy pomocy wycinków prasowych i starych zdjęć.

Dowiedz się więcej o Instytucie Łukasiewicza

Skontaktuj się z nami