#1920/2020

Polacy1920.pl: Zaczynamy!

Jak wyglądało życie w Polsce sto lat temu? Czy codzienne trudy i problemy zwykłych ludzi znacząco różniły się od tego, co przeżywamy dzisiaj? Na blogu Polacy1920.pl będziemy szukać odpowiedzi na te pytania. Spróbujemy zrekonstruować rzeczywistość Polaków w okresie od wiosny do jesieni 1920 r. Jeszcze ważniejszym celem będzie odkrywanie różnic i podobieństw w ludzkich zachowaniach, sposobach myślenia i działania – sto lat temu i dziś. Wierzymy, że – jak pisał Norwid – „Przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej”!

Tak mogłaby wyglądać redaktorka bloga w roku 1920 ;-).
Źródło: Biblioteka Narodowa

W 1920 r. ważyły się losy niepodległości Polski i choć wysiłek całego narodu koncentrował się na obronności, w tle toczyło się zwyczajne życie – społeczne, kulturalne oraz sportowe. Obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej to czas, gdy oddajemy hołd bohaterom – żołnierzom i politykom, którzy wywalczyli zwycięstwo. Warto pamiętać, że ich odważnym decyzjom towarzyszyła ogromna mobilizacja w społeczeństwie – i to właśnie ono, ze swoją różnorodnością, obyczajami, radościami i troskami dnia codziennego, jest naszym bohaterem.

Nawet w najtrudniejszych warunkach Polacy ocalali dla siebie okruchy normalności. Aby je zrekonstruować, sięgniemy po prasę, repertuary kin i teatrów, ogłoszenia drobne, rysunki satyryczne, afisze i druki ulotne. Czarno-białe zdjęcia poddamy koloryzacji, by codzienność Polaków sprzed stu lat stała nam się jeszcze bliższa.

Zaczynamy!