Wydarzenia

25 września 1920 r. „Dla Ciebie, Polsko!” – wielka filmowa epopeja (lub 7-odcinkowy miniserial)

Uwaga, spoiler!

Hanka i Franek z Wileńszczyzny są w sobie bardzo zakochani. Niestety wybucha wojna i ich związek zostaje wystawiony na próbę. Młodzi idą bronić ojczyzny, ale nigdy o sobie nie zapominają. Hanka pracuje jako pielęgniarka, a Franek dzielnie walczy i pojmuje bolszewickiego szpiega, przy którym zostają znalezione dokumenty kluczowe dla losów walk. Polacy zdobywają Wilno, a zakochani odnajdują się u stóp obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Pierwsza strona „Kurjera Porannego” z 25 września 1920 r. Źródło: Biblioteka Narodowa

Sto lat temu premierę miał jeden z pierwszych polskich seriali – siedmioodcinkowy obraz „Dla Ciebie, Polsko”, przedstawiany jako „wielka epopea narodowa”. Autorem scenariusza był por. Marian Józefowicz, reżyserem – Antoni Bednarczyk (twórca istniejącego do dziś Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie), a operatorem – Stanisław Sebel, uważany za pioniera polskiej kinematografii. Film został wyprodukowany przez wytwórnię Polfilm – oczywiście jako niemy. Seansom towarzyszyła „ilustracja muzyczna” w wykonaniu orkiestry.

Można przypuszczać, że premiera w kinie Filharmonia cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Producent wykupił całostronicową reklamę na czołówce „Kurjera Porannego” i radził, by publika przybyła na wcześniejsze seanse w celu uniknięcia tłoku. Podobnie jak dziś w przypadku ekranizacji ważnych dzieł literackich, do kina chciano przyciągnąć szczególnie młodzież – która mogła obejrzeć film za niższą opłatą.

Fotosy z filmu „Dla Ciebie, Polsko” opublikowane w „Tygodniku Ilustrowanym” nr 42/1920. Źródło: Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Łódzkiego

Dla fanów przedwojennego kina mamy dobrą wiadomość :). Film możecie obejrzeć na platformie Filmoteki Narodowej. Zachowała się mniej niż połowa oryginalnej taśmy, ale – po zdigitalizowaniu i opatrzeniu tablicami wyjaśniającymi niektóre sceny – obraz i tak prezentuje się wspaniale. Gorąco polecamy!