16 czerwca 1920 r. Zguba księcia Lubomirskiego
Tego dnia Warszawa była areną poważnego przesilenia politycznego. W obliczu pogarszającej się sytuacji na froncie rozpoczęto rozmowy na temat powołania gabinetu jedności narodowej. W prasie doniesienia sprawozdawców sejmowych sąsiadowały jednak ze zwyczajnymi informacjami dnia codziennego. Niektóre z nich brzmią dziś wyjątkowo!
Na przykład z ogłoszenia opublikowanego na pierwszej stronie „Kurjera Warszawskiego” możemy się dowiedzieć… co przed stu laty nosił w portfelu książę.
Czy książę odzyskał portfel? Tego nie wiemy, ale z pewnością warto poznać parę szczegółów z życia nadawcy ogłoszenia. Władysław Lubomirski urodził się w 1866 r. Był mecenasem sztuki i pasjonatem muzyki, podejmował też własne próby kompozytorskie. W 1905 r. założył Spółkę Nakładową Młodych Kompozytorów Polskich, do której za jakiś czas przystąpił sam Karol Szymanowski.
Na tym nie kończą się zasługi ks. Lubomirskiego dla polskiej muzyki. Był on także jednym z fundatorów Filharmonii Warszawskiej i wspierał finansowo m.in. Artura Rubinsteina. Niestety w 1928 r. zasłużony opiekun muzyków doznał udaru mózgu i nigdy już nie odzyskał zdrowia – aż do śmierci w 1934 r. Kilka partytur autorstwa ks. Lubomirskiego przechowuje Biblioteka Narodowa, a obejrzeć je można w serwisie Polona.